Gojitvena in varstvena dela

Z izvajanjem gozdnogojitvenih in varstvenih del, z izgradnjo in rekonstrukcijami gozdne infrastrukture ter s krepitvijo socialnih in ekoloških funkcij gozda ohranjamo sposobnost gozdov zagotavljanja vseh ekosistemskih funkcij in donosov za sedanjo in prihodnje generacije.

Gozdove v Sloveniji se v skladu z načelom sonaravnosti obnavlja po naravni poti, tj. z naravnim pomlajevanjem. Umetne obnove s sadnjo ali setvijo se poslužujemo le v izjemnih primerih, ko naravno pomlajevanje zaradi poškodovanosti ali oslabelosti gozda zaradi vremenskih ujm ali škodljivcev ni možno.

Foto_Gorazd_Kavčič_Trata pri ŠL (32).JPG

 

Gojitvena in varstvena dela izvajamo redno in skrbno, saj so osnova za trajnostno gospodarjenje z gozdovi in za krepitev vseh funkcij gozda. Z nego vseh razvojnih faz dosežemo večjo stabilnost in odpornost gozdov na vse pogostejše ekstremne vremenske pojave in tudi večjo kakovost gozdnih lesnih sortimentov ob končnem poseku. Izvajamo najrazličnejše ukrepe obnove, nege in varstva gozdov ter biomeliorativna dela; med najpogostejšimi izvedenimi ukrepi omenimo sadnjo rastiščem primernih drevesnih vrst, obžetev sadik, nego v mlajših razvojnih fazah, postavitev lovnih nastav za omejevanje širjenja podlubnikov, zaščito sadik pred objedanjem divjadi in prepuščanje posameznih dreves naravnemu razkroju.

označitev habitatnih dreves1_Mojca Podletnik Krajinski park.JPG

Veliko površin vsako leto tudi v celoti izločimo iz gospodarjenja oziroma vzpostavimo ekocelico. Z mnogimi izmed teh ukrepov izboljšujemo tudi stanje kvalifikacijskih vrst in habitatnih tipov v območjih Natura 2000, saj je sistem upravljanja z območji Natura 2000 preko naravovarstvenih smernic vpeljan v gozdnogospodarske načrte. Lahko rečemo, da z dobro načrtovanim gospodarjenjem z gozdovi hkrati izpolnjujemo še cilje varstva narave in ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Program razvoja podeželja
logo.svg